Dofinansowanie zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze ze środków PEFRON

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych otrzymują:
- osoby w wieku powyżej 16 roku życia, posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, grupie inwalidzkiej,
- osoby w wieku do ukończenia 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Aby skorzystać z pomocy średni miesięczny dochód netto nie może przekroczyć: -50% miesięcznego wynagrodzenia na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, - 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osób samotnych. Średni dochód w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych to dochód pomniejszony o obciążenie zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, zdrowotnego i chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym na rzecz innych osób; podzielony przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony z roku podatkowego poprzedzającego rok złożenia wniosku. Termin załatwienia: 30 dni.

1.Pisemny wniosek o przyznanie dofinansowania(druk do pobrania),
2.Kopia aktualnego dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność,
3.Oświadczenie o miesięcznych dochodach w Rodzinie niepełnosprawnej lub dziecka niepełnosprawnego w przeliczeniu na jednego członka wspólnego gospodarstwa domowego,
4.Faktury,
5.Zlecenie na zaopatrzenie określające limit NFZ i wysokość dofinansowania NFZ oraz potwierdzenie odbioru.

Bez opłat

Brak

•Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późniejszymi zmianami)
•Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 stycznia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON (Dz. U. 08.3.15 z dnia 9 stycznia 2008 r.)