Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

Osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 roku użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonymi pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych, bądź osoby fizyczne będące następcami prawnymi tych osób.

Postępowanie administracyjne kończy się wydaniem decyzji. Termin załatwienia – zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego

- wniosek użytkownika wieczystego ( w przypadku prawa współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę )
- odpis zwykły księgi wieczystej

Opłata skarbowa:10 zł

Opłata z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności stanowi różnicę wartości prawa własności nieruchomości i wartości prawa użytkowania wieczystego, które w operacie szacunkowym określa rzeczoznawca majątkowy. Koszty wykonania operatu szacunkowego ponosi Skarb Państwa.

W terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji do Wojewody Wielkopolskiego

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2012 r., poz. 83 ze zm.)